wtorek, 3 czerwca 2014

Masz prawa, człowieku. Picture book na podstawie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
Masz prawa, człowieku. Picture book na podstawie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, wyd. Tamaryn

Cieszy mnie, że wydawcy coraz częściej widzą w dzieciach nie tylko odbiorców słodkich historyjek o kucykach czy innych stworzonkach, albo przygodowych o wikingach i żółwiach ninja. Że nie unikają tematów uważanych za zbyt trudne i abstrakcyjne, do których podobno trzeba dorosnąć, żeby je zrozumieć. Okazuje się, że wystarczy ciekawa forma przekazu, opisy, w tworzeniu których używany jest język prosty, konkretny, odwołujący się do pojęć i sytuacji znanych dzieciom z codzienności – i gotowe! W ten nurt wpisuje się właśnie pozycja „Masz prawa, człowieku” wydana jako książka, w której dużą rolę odgrywają ilustracje, każda stworzona ze smakiem przez innego artystę. Wybranych z Deklaracji Praw Człowieka haseł jest kilkanaście, a wszystkie odnoszą się do każdego człowieka bez względu na to, czy jest on pełnoletni czy nie. W rezultacie otrzymaliśmy świetną pozycję dla dzieci – głównie tych w wieku szkolnym, ale też i dla starszych przedszkolaków.

Jest tylko jedno ale. Rola dorosłych jako tych, którzy daną książkę dziecku podsuną, będą o niej rozmawiać, nie wykręcą się od wspólnej lektury. „Masz prawa, człowieku” przyda się do tłumaczenia, jak się mają prawa człowieka do tego, że nie wolno zabierać koledze zabawki albo dlaczego ukochana ciocia mieszka teraz w Anglii. Pomoże wyjaśnić, że zapis o tym, że nie wolno nikogo zmuszać do pracy, bynajmniej nie oznacza, że nie trzeba sprzątać własnego pokoju. Bez naszego, dorosłych, udziału pięknie wydane publikacje jak ta mogą stać nieotwierane na półce, a być może – nawet nie trafią do naszego domu. Szkoda by było, prawda?


Ilustracja: Kacper Dudek.  Własność: Wydawnictwo Tamaryn (ze strony https://www.facebook.com/wydawnictwo.tamaryn)


Autorzy ilustracji: Anita Andrzejewska, Jan Bajtlik, Małgorzata Bieńkowska,Marcin Bruchnalski, Iwona Cała, Kacper Dudek, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Anita Graboś, Tomasz Kozłowski, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Piotr Nagin, Andrzej Pilichowski-Ragno, Joanna Rusinek, Anna Sędziwy.

Opracowaniem tekstu zajęły się Małgorzata Węgrzecka, redaktor naczelna literackiego magazynu dla dzieci „Świerszczyk", nowoczesnego czasopisma z prawie 70-letnią tradycją oraz Iwona Zabielska - wydawca książki, doświadczony manager kultury, przez lata związana z branżą wydawniczą (m.in. z Edipreesse Polska, Zwierciadło, Stopklatka).
(dwa ostatnie akapity - informacja prasowa)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz