czwartek, 20 grudnia 2012

Giovanni Del Ponte, Niewidzialni
 
 
Giovanni Del Ponte, Niewidzialni. Tajemnica Misty Bay, tłum. Marzena Radomska, wyd. Zielona Sowa

Giovanni Del Ponte, Niewidzialni. Czarownica z Dark Falls, tłum. Katarzyna Kolasa-Garibotto, wyd. Zielona Sowa

Tytułowi Niewidzialni to grupka dzieciaków, które przeżywają niesamowite przygody podczas wakacji. Ich wrodzone, niecodzienne zdolności pomagają im w uporządkowaniu skutków tragicznych wydarzeń z przeszłości. W „Tajemnicy Misty Bay” dowiadują się, co tak naprawdę stało się w latach 30. z grupką ich rówieśników, którzy jako pierwsi nazwali się Niewidzialnymi. W tomie pod tytułem „Czarownica z Dark Falls” odwracają działanie klątwy, która spadła na miasteczko po tym, jak kilkaset lat wcześniej wykryto wśród jego mieszkańców czarownicę. Niewidzalni razem stanowią niezwyciężoną drużynę. Lecz wcześniej, jeszcze przed bliższym poznaniem i połączeniem wspólnych sił, każde z nich przez wiele lat doświadczało odrzucenia ze strony innych dzieci. Peter z powodu eleganckiego języka i schludnego wyglądu. Douglas – ponieważ zbyt często się przeprowadzał, a spora nadwaga była obiektem przykrych żartów w każdej nowej szkole. Osierocona Crystal ma zbyt silny charakter, by przejmować się gadaniem innych. Lecz dotąd w jej życiu nie było bliskich kolegów i koleżanek, gdyż zmarła babcia nauczyła dziewczynkę szanować rośliny i zwierzęta w stopniu niezrozumiałym dla niemal wszystkich dzieciaków w jej wieku. Na szczęście Douglas i Peter okazali się wyjątkami. Trójka przyjaciół darzy się wzajemnym szacunkiem i serdecznością oraz dzielnie stawia czoła wszelakim przeszkodom. A tych autor im nie poskąpił!

Giovanni Del Ponte nie oszczędza swoich młodych bohaterów – piętrzy przed nimi nowe wyzwania, straszy duchami, stawia na ich drodze ludzi, co do których nie wiadomo, czy można im ufać czy nie, pozbawia życia drugoplanowe postacie w tajemniczych okolicznościach, chętnie sięga po nadprzyrodzone zjawiska. Wprowadza do fabuły taki stopień komplikacji, który docenią starsze dzieci i młodsza młodzież, bo maluchy raczej mogą się w niej pogubić. Rozmiar czcionki również sugeruje, że są to książki przeznaczone do samodzielnego czytania przez bieglejszych w tej sztuce czytelników. Zresztą uproszczona charakterystyka bohaterów oraz ich domowe i rodzinne problemy nie są już tak zajmujące dla dorosłego, który chciałby się podjąć roli lektora.

Seria o Niewidzialnych jest bardzo pasjonującą lekturą, ale dla odpowiedniej grupy wiekowej – od 12 lat w górę. Tacy czytelnicy łatwo utożsamią się ze szkolnymi kłopotami Douglasa i zrozumieją, dlaczego Peter nie jest szczęśliwy ze swoimi wymagającymi rodzicami. Spodoba im dreszcz emocji, jaki wiąże się z wymykaniem z domu po rynnie oraz wyzwanie, jakie niesie z sobą szukanie czarodziejskiej księgi w zalanych morską wodą korytarzach. Docenią także dążenie Niewidzialnych do poznania prawdy i to, że zawsze stają oni po stronie dobra. Jestem pewna, że przygody trójki przyjaciół pochłoną ich na wiele godzin!

Za książki dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz