środa, 31 października 2012

"Rosja. Podróż do serca kraju i narodu"


 
 
Jonathan Dimbleby, Rosja. Podróż do serca kraju i narodu, wyd. Zysk i S-ka

Czy słyszeliście kiedyś o Lodowej Dziewicy? To blondwłosa kobieta, która żyła ponad dwa tysiące lat temu. Jej ciało pokryte tatuażami uratowała przed rozkładem wieczna zmarzlina w górach Ałtaju. A może o Akademgorodoku? Niezwykłym mieście uczonych, które w latach siedemdziesiątych trafiło do „Księgi rekordów Guinnessa”, bo zamieszkiwało je aż 65 tysięcy naukowców! Cała książka „Rosja. Podróż do serca kraju i narodu” składa się z podobnych, pobudzających wyobraźnię szczegółów. Ten bogaty w informacje, bardzo plastycznie napisany reportaż nie jest jednak przypadkową zbieraniną ciekawostek. Ponieważ Jonathan Dimbleby jest kimś więcej niż tylko przygodnym turystą, który szuka w Rosji sensacji i potwierdzenia przyjętych z góry założeń.

Dimbleby to prezenter, dziennikarz radiowy i telewizyjny, który prowadzi programy polityczne, a od lat specjalizuje się właśnie w Rosji i jej problematyce. Co istotne, bywał w tej części Europy i Azji, kiedy jeszcze nazywała się Związkiem Radzieckim. „Podróż do serca...” jest pochodną materiałów zbieranych przez niego do serialu dokumentalnego kręconego na zlecenie BBC. Celem produkcji było przybliżenie brytyjskiemu widzowi realiów życia we współczesnej Rosji. Nie wiem, czy film spełnił swoje zadanie, ale książka jak najbardziej. Znakomicie oczytany w literaturze pięknej i faktu, legitymujący się rzetelną wiedzą o przeszłości tego jednego z największych krajów na świecie, otwarty na innych ludzi Dimbleby oferuje nam bardzo przenikliwy reportaż. I wciąż na czasie, o czym przekonałam się, kiedy doszło do procesu członkiń zespołu „Pussy Riot”. Mimo bardzo prywatnych, wręcz intymnych wynurzeń, Dimbleby pozstaje profesjonalistą, dziennikarzem, który nie tylko gromadzi informacje, ale też wyciąga z nich wnioski, umie zanalizować zgromadzony materiał, a gdy trzeba - sięga wstecz kilka dziesięcioleci, by lepiej zrozumieć teraźniejszość.

Dimbleby postrzega Rosję jako kraj na rozdrożu, nadal nierozliczony z własną przeszłością i skrzętnie upychający coraz to nowe szkielety w szafie. Naznaczony radzieckim unikaniem odpowiedzialności i przekłamywaniem przez władze faktów kosztem obywateli. Jako kocioł różnych kultur, odradzających się tożsamości i tradycji. Oraz sumę wypadków dziejowych, które doprowadziło to państwo do punktu, w którym się obecnie znajduje. Rosja to także ludzie, którym odpowiada zastana rzeczywistość, ci, którzy próbują ją zmieniać oraz ci, którzy są bezradni wobec nowego. Wśród rozmówców Dimbleby'ego są nie tylko rdzenni Rosjanie, i nie tylko osoby na wysokich stanowiskach czy opowiadające się przeciwko Putinowi. Autor spotyka się również z jego zwolennikami, oni są dla niego największą zagadką, kluczem do zrozumienia wewnętrzej sytuacji Federacji Rosyjskiej i jej manewrów na scenie międzynarodowej.

Rosja. Podróż do serca kraju i narodu” to majstersztyk reporterski i wydawniczy. Ta napisana z wnikliwością, porządnie wydana książka to wiele godzin czytania, smakowania słów, napawania się obrazami i poznawania kawałka świata, który – pozornie na wyciągnięcie ręki – jest dla nas wielką niewiadomą.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

http://www.youtube.com/watch?v=1ok0VRbkBZA

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz